Origamisan Okulu Açılıyor 2009-02-23 00:26

Origami’nin çocuğun bilişsel, sosyal ve küçük kas gelişimine katkıları günümüz eğitimcileri tarafından inkar edilmeyen bir gerçek. Ancak Origami’nin çocuğun eğitiminde nasıl kullanılması gerektiği henüz tam olarak ortaya konmuş değil. Origami’nin eğitim dünyasıyla tanışmasının üzerinden henüz çok zaman geçmediği de göz önünde bulundurulursa, Origami’nin eğitsel bir araç olarak verimli bir şekilde kullanılması uzun bir zaman alacağa benziyor.

Bu süreci hızlandırmada en büyük görev gerekli materyalleri hazırlayacak eğitimde program geliştirme uzmanlarına ve hazırlanan bu materyalleri en etkili şekilde kullanacak öğretmenleri yetiştirecek üniversitelerin ilgili bölümlerine düşmektedir.

Origamisan, sosyal bir görev olarak bu konuda üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmek amacıyla “Origamisan Okulu” ile ilk adımı atıyor. Origami Okulu’nun en büyük amacı gelecek nesillerimizi yetiştirecek öğretmenlerimize ve ilgili ebeveynlere çocuklarımızı yetiştirirken Origami’yi en güzel şekilde kullanabilmeleri için gerekli kaynak ve fikirleri sunmak olacaktır. Okul öncesinden üniversite öğrenimine kadar Origami’nin eğitsel bir araç olarak kullanılabileceği her türlü ders ve etkinlikeri kapsayacak bu bölümün hazırlanmasında şüphesiz Origami’nin eğitsel değerini bilen sizlerin de büyük katkısı olacağına inanıyor ve her türlü yardımlarınıza açık olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Bize göndereceğiniz sınıf seviyelerine göre belirlenmiş Origami etkinliklerini de sizin isminizle bu bölümde yayınlayacağız.

Bol Origami’li etkinliklerde görüşmek üzere.

Kategoriler:
 1. # ayse 2009-02-24 12:57

  hocam ben ilkogretim matematik ogretmenligi bolumu son sinif ogrencisiyim. ogrencilere matematikte bazı konuları kavratırken origamiden cok fazla yardım alabiliyoruz. zaten okulumuzda (baskent universitesi) origami dersimiz var. ama bence origamiyi egitimde kullanmak ogretmenin kendi yaratıcılıgına kalmıs. yani demek istedigim cocuga bir origami etkinligi yaptırırken ders hedeflerine ulasılmazsa o ogrenci için sadece oyundan ibaret kalıyor. onemli olan hangi etkinligi yaptıgımız değil o etkinlikten hedeflere nasıl ulasabilecegimizi bulmaktır diye dusunuyorum. =) buda tamamen ogretmenin yaratıcılıgına kalmıs

 2. # Origamisan 2009-02-24 23:37

  Origami ders olarak konulmasına çok sevindik. Biraz geç te olsa ülkemizde böyle güzel uygulamalar umut verici. Origami’yi eğitimde kullanmak elbette eğitimciye büyük görev düşüyor. Ancak öğretmen eğer bir konuyu yeteri kadar iyi biliyorsa onunla ilgili değişik fikirler üretebilir. Bu sitenin kuruluş amaçlarından biri de bu öğretmenlerimize Origami’yi tanıtırken onlara Origami’yi nasıl daha iyi öğretebilecekleri ve eğitsel bir araç olarak nasıl kullanacakları konusunda fikirler de vermek. Henüz sitemizin alt yapı eksiklerini henüz tamamlayamadığımız için duyurusunu yapamadık ancak hazırlıklarımız tamamlandıktan sonra sitemize üye olan öğretmenlerimiz kendi fikirlerini ve derslerindeki uygulamalarını tüm öğretmenlerimizle paylaşabilecekler.

  Yalnız Origami etkinliğinin iyi planlanmazsa çocuk için sadece oyun olarak kalması yorumuna eklemek istediklerim var. Eğitimcilerimizin genel bir tutumu hedeflerimizi çok sınırlı tutuyoruz ve bu hedefler sadece akademik kazanımlarla sınırlı kalıyor. Oysa öyle olmamalı diye düşünüyorum. Bu bakış açısıyla baktığımızda hiç bir şekilde Origami öğretmenin boşa gideceğini düşünmüyorum. Oyun en güzel eğitim aracıdır çocuk için bu unutulmamalı. Derste amacınız kesirleri öğretmekti ve Origami yaptırdınız çocuklara ders sonunda baktınız çocuklar iki kesiri toplayamıyor mesela. Ama çocuklar çok eğlendiler ve bir Origami figürü öğrendiler ve biliyorsunuz ki dersten çıktıktan sonra tekrar tekrar yapacaklar. Bu ders boşa geçti demek doğru olmaz diye düşünüyorum. Aslında öyle birşey öğrettin ki oynamak için de olsa çocuk her yaptığında o dersi yeniden işleyecek. Origamisan’a ilerleyen dönemde en büyük katkıyı siz duyarlı öğretmenlerimizin sağlayacağını düşünüyor şimdiden teşekkür ediyorum.

 3. # ayşegül 2009-03-14 07:15

  “Derste amacınız kesirleri öğretmekti ve Origami yaptırdınız çocuklara ders sonunda baktınız çocuklar iki kesiri toplayamıyor mesela. Ama çocuklar çok eğlendiler ve bir Origami figürü öğrendiler ve biliyorsunuz ki dersten çıktıktan sonra tekrar tekrar yapacaklar. Bu ders boşa geçti demek doğru olmaz diye düşünüyorum. Aslında öyle birşey öğrettin ki oynamak için de olsa çocuk her yaptığında o dersi yeniden işleyecek.”

  eğer çocuk o dersle ilgili sadece figürü hatırlıyorsa bence o ders boşa geçmiş olabilir, fakat o figürü yaparken katlamalar esnasında çeşitli sorular sorularak o ders pekiştirilebilir. Kesirlerden örnek vermişsiniz, mesela 2’ye katlayınca bütünün ne kadarı kaldı gibi.. işte o zaman o ders az da olsa amacına ulaşabiliyor.

  5. sınıf metametik ders kitaplarında her ünitenin sonunda bir origami figürü yer alıyor ve konu sonunda yer alan figürler o konuyla ilişkili olabilecek şekilde düzenlenmiş. Figürün yapımı sırasında hem çocuklar eğleniyor, hem öğrendiklerini pekiştiriyor, hem de yeni bir şey üretmenin sevincini-hazzını yaşıyorlar.
  Tabi bunların verimli kullanımındaki en önemli görev ise öğretmenlere düşüyor. Ama öğretmenlerimiz bu eğitimi almamışsa konuyu atlayabiliyor, Çünkü yapılacak figürü öğrenmesi için dersten önce bir çaba sarfetmeli ve zaman harcamalı. Öğretmenlerimiz duyarlı ve işini gerçekten seven insanlar ise sorun yok, oturup saatlerce çalışıp öğrenebiliyorlar ve gerçekten bir şeyler öğretmenin hazzını yaşayabiliyorlar.
  İşte bu hazzı yaşamak isteyen öğretmenleri desteklediğiniz için size teşekkürler.

 4. # origami hayranıyım.. 2009-04-05 06:34

  ben origamide başarılı olduğumu düşünüyorum.Okulda rehberlik derslerinde öğretmenimizle beraber origami yapıyoruz ve bazen hatta çoğu zaman öğretmenimin yapamadığı origamileri yapıyorum.Öğretmenim benim el becerimin yüksek olduğunu söylüyor bende bu sözü her duyduğum da çok mutlu oluyor ve seviniyorum.Lütfen origami kursunu açınız

 5. # Origamisan 2009-04-05 21:00

  Sevgili Origami Hayranı, ne mutlu size ki el becerileriniz gelişmiş ve öğretmeninizden güzel sözler işitiyorsunuz. Bunda bizim de katkımız olabiliyorsa ne güzel. Origami kursu belki daha ilerde açılabilir ama Origami turnesi belki sizin olduğunuz ile de gelir ya da siz turnelerin olduğu yere gelebilir ustalarından birebir öğrenebilirsiniz.

 6. # berfin 2009-04-09 09:13

  usta olmalılar.

 7. # Origamisan 2009-04-11 21:03

  Berfin, usta derken tüm Japonlar’dan bahsediyorsanız; hayır, herkes bilmiyor.

 8. # pelin 2009-06-01 13:11

  yorumları okurken gördüm origami turnesi mi yapacaksınız? ne zaman, nasıl ve nerelerde:) umarım benim bulunduğm şehirlerden birine de gelir

 9. # Origamisan 2009-06-10 07:31

  Pelin Hanım, böyle bir düşüncemiz vardı 2010 senesi için. Şu anda net bir şey yok ancak 2010 senesi olmasa bile Türkiye’ye döndüğümüzde çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı düşünüyoruz.

 10. # züleyha 2010-12-11 08:58

  bana baska sitelerde önerebilirmisinz

Görüşünüzü paylaşın

You may also like

İçeriğe geç Arama