Etkinliklerinizi Bizlerle Paylaşmaya Ne Dersiniz? 2009-03-30 23:40


Origamisan‘ın en büyük destekçileri şüphesiz öğretmenlerimiz. Origami Okulu bölümümüzde bugünden itibaren değerli öğretmenlerimizin okullarında yaptıkları etkinliklere yer vereceğiz. Henüz üyelik sistemimizi tamamlayamadığımız için katkıda bulunmak isteyen öğretmenlerimizden yayınlanmasını istedikleri etkinliklerini info@origamisan.org adresine göndermelerini rica ediyoruz. Etkinliklerinize ilgili fotoğraflar hatta mümkünse video ekleyebilirseniz daha etkili olacağını düşünüyoruz. Üyelik sistemimiz tamamlandığında bizlere destek olan öğretmenlerimize süprizlerimiz de olacak. İlk olarak Zehra öğretmenimizin etkinliğini sizlerle paylaşıyoruz. Siz de yorumlarınızla etkinliğimizi değerlendirebilirsiniz.

Etkinliğin İsmi: Prizma
Seviye: Anaokulu (6 yaş)
Kategori: Sanat, Matematik
Malzemeler: Çeşitli renklerde Origami kağıdı ya da kare şeklinde kesilmiş el işi kağıtları
Yararlanılan Origami Modelleri: Prizma
Amaçlar: *Parmak kaslarını düzgün kullanabilme *Renkleri ayırt edebilme *Sayma *Karşılaştırma

Etkinlik Akışı:
Sanat etkinliğinde yaptığımız prizmaları Matematik etkinliğinde kullandık. Prizmaları katlamak başlanğıçta çocuklar için biraz karışık geldi yapmaka zorlandılar. Bu nedenle elleri alışsın diye ilk önce kağıtları kendim katladım ve tekrar açtım katlama izleri belli olan kağıtları çocuklara verdim böylece daha kolay katladılar. Birkaç kez böyle yaptıktan sonra artık katlanmamış kağıtlar verdim ve kolaylıkla katlamaya başladılar. tabi çok düzgün katlamalar olmadı ama parçanın tamamını ben göstermeden katlayabildiler .

Rengarenk prizmaları yaptıktan sonra matematik çalışmalarında kullandık. – Prizmaları saydık – Renklerine göre eşleştirme yaptık – Renk tonlarına göre grupladık – Büyük küçük kavramlarını çalıştık – Büyüklüklerine göre grupladık – Renklerine göre sıraladık(açık mavi koyu mavi vb.) – Çeşitli örüntüler kurduk (bir büyük bir küçük vb.)

Notlar: İlk önce birleştirmede zorlanabilirler ama alıştıktan sonra birleştirmek çok hoşlarına gitti. Prizmadan yaptırmadan önce küp yaptırmak daha uygun olabilir. Parça sayısı fazla olsa da birleştirmesi daha kolay.

Matematik etkinliğinden sonra oyun oynayalım dedik ve belli bir mesafeden bir kutunun içine prizmalarla basket attık.

Ayrıca 23 Nisan geldiğinde bu prizmaları iple sınıfımıza asarak sınıfımızı süslemeyi planlıyoruz.

Hazırlayan: Zehra Kavici Emirdağ Tez Köyü İlköğretim Okulu

Kategoriler:
 1. # Elif 2009-04-07 12:07

  biliyorum bu kısım öğretmenler için ama.. üni. okuyorum (daha hazırlıktayım) ama etrafımda origami ilgilenen bir kişi bile yok. Ben de kendi çapımda kardeşime origami öğretmeye başladım(5. sınıfa gidiyor) çok hoşuna gitti normal oyuncaklar yerine origamiden araba, bina ,uçak… gibi şeyler hazırlayıp kendimize şehir yaptık gerçekten çok eğlendik . Sevdiğim bir şeyi geliştirmemde ve başkalarına öğretmemde yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler !

 2. # Origamisan 2009-04-11 20:55

  Elif, bunları duymak çok güzel. İlerde sizinle aynı tutkuyu paylaşan insanların oluşturduğu ortamlar oluşturabilmeyi hayal ediyoruz. Güzel sözleriniz için teşekkürler.

  Biz öğretmenlerin özellikle ilgisini çeker diye düşündük ama büyük küçük herkes için olabilir bizce.

 3. # esra uğur özgen 2010-09-01 18:54

  tekrar merhaba,
  ben de kendimce sana istek belirtiyorum, sen tabiki bunu düşünmüşsün bile, çok güzel bir paylaşım alanı.

Görüşünüzü paylaşın

You may also like

İçeriğe geç Arama